  • 74LV08AT14-13
74LV08AT14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV08AT14-13
HK JDW NO:
233-74LV08AT14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LV08AT14-13
Description:
7.9 ns ns 7.9 ns ns 5.1mm mm Gates & Inverters 1.05mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV08AT14-13 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Using AND Gate logic, it functions. Voltage 2V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. There is 12mA 12mA output current in the high or low states. The series 74LV contains it. There are 14 terminations totally. There are 4 functions that significantly improve the user experience. I would like to point out that this chip is part of LV/LV-A/LVX/H. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. Inputs for the part are set to 2. The part has 20μA current flowing through it in the quiescent state. The circuits in this device number 4. Devices require a minimum voltage of 2V. In this case, Vsup reaches its maximum value.
74LV08AT14-13 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
74LV08AT14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV08AT14-13 Gates and Inverters applications.
  • Mobile caravan
  • Electrical tools
  • Television
  • Fan
  • DVD
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Troubleshooting & Judgment
  • Range hood
  • Grid adaptation function
  • Electric shaver
Step5Bar-code shipping tag
74LV08AT14-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    4
  • Propagation Delay
    7.9 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    7.9 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.9ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V
  • Logic Level - High
    1.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm