  • 74LV132AT14-13
74LV132AT14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV132AT14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LV132AT14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LV132AT14-13
Description:
9.7 ns ns 9.7 ns ns 5.1mm mm Gates & Inverters 1.05mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV132AT14-13 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). According to NAND Gate logic, the algorithm works. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~5.5V is required. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. Surface Mount is the location of the part. There is 12mA 12mA output current in the high or low states. 74LV is its series number. Totally, there are 14 terminations. 4 functions in the part enhance the user experience significantly. There is a chip like this in LV/LV-A/LVX/H. The part body receives 14 pins. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. Inputs for the part are set to 2. Parts in quiescent state carry 20μA current. There are 4 circuits in this device. In order for the device to work, a minimum voltage of 2V is required. When 5.5V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. A feature of it is Schmitt Trigger.
74LV132AT14-13 Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
74LV132AT14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV132AT14-13 Gates and Inverters applications.
  • Grid adaptation function
  • Fishery-optical complementary power station
  • DVD
  • Cell phone
  • In-vehicle system
  • Flashlight
  • Hair dryer
  • Projector
  • Island protection
  • Small ground power station
Step5Bar-code shipping tag
74LV132AT14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    4
  • Propagation Delay
    9.7 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    9.7 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.7ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm