  • 74LV14AS14-13
74LV14AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV14AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LV14AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LV14AS14-13
Description:
10.6 ns ns 12 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV14AS14-13 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle governs its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~5.5V is required. Operating temperature around -40°C~125°C extended. It is mounted in position Surface Mount. 12mA 12mA is the output current's high and low states. It comes from the 74LV series. Totally, there are 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. In LV/LV-A/LVX/H, this chip plays an important role. The part body is injected with 14 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. Datasheets for functions of 14 pins are available. In the quiescent state, the part has 20μA current flowing through it. 6 circuits are used in this device. This device requires a minimum voltage of 2V. In this case, Vsup reaches its maximum value. In addition, it has Schmitt Trigger.
74LV14AS14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
74LV14AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV14AS14-13 Gates and Inverters applications.
  • Laptop
  • Illumination
  • Mobile caravan
  • Electric shaver
  • VCR
  • Grid adaptation function
  • Washing machine
  • Car
  • Game console
  • Urban rail vehicle
Step5Bar-code shipping tag
74LV14AS14-13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm