  • 74LVC125AS14-13
74LVC125AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC125AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC125AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LVC125AS14-13
Purchasing and Inquiry
74LVC125AS14-13 Overview
Logical driver uses a neat 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. There is a LVC/LCX/Z family part that is attached to this electronic component. 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "74LVC125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 40μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. Digital buffer is characterized to have 4 inputs.
74LVC125AS14-13 Features
Bus Driver/Transceivers
74LVC125AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC125AS14-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Ethernet circuitry
  • Precision geodetic measurement
  • WDM transmission
  • Laser diode bonding
  • Cable network front end
  • Wireless security systems
  • Tuner
  • Cell phones
  • TV signal transmission
  • Relays
Step5Bar-code shipping tag
74LVC125AS14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74LVC125
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    15.8 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Length
    8.635mm
  • Width
    3.895mm