  • 74LVC14AS14-13
74LVC14AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC14AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC14AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LVC14AS14-13
Description:
3.3V V 4.8 ns ns 9.5 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC14AS14-13 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Inverter logic is the basis of its operation. Voltage 1.65V~5.5V ensures the part's full functionality. Operational temperature extended around -40°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. The series 74LVC contains it. Total terminations are 14. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. There is a chip like this in LVC/LCX/Z. If you are looking for device variants, try search with 74LVC14. A total of 14 pins are injected into the part body. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. Parts that are quiescent have 40μA current flowing through them. The logic device is a typical Gates. The circuits in this device number 6. There is 50pF load capacitance associated with the part. The supply voltage should not exceed 5.5V. The method TAPE AND REEL has been incorporated into the package. A 3.3V power supply is specified in the datasheet for this part. In standby mode, the maximum current is 10μA. It features Schmitt Trigger.
74LVC14AS14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 40μA
74LVC14AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC14AS14-13 Gates and Inverters applications.
  • Car
  • Washing machine
  • Mountain power station
  • Solar energy generation
  • Refrigerator
  • Troubleshooting & Judgment
  • Scanner
  • Massager
  • Residual current/leakage current protection
  • Electric shaver
Step5Bar-code shipping tag
74LVC14AS14-13
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74LVC14
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    4.8 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.8ns @ 3.3V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.4V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    10μA
  • Height Seated (Max)
    1.73mm
  • Width
    3.9mm