  • 74LVC16240ADL,112
74LVC16240ADL,112
advertisement
Manufacturer No:
74LVC16240ADL,112
HK JDW NO:
699-74LVC16240ADL,112
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74LVC16240ADL,112
Description:
Buffer, Inverting 1.2V~3.6V 3-State Buffers 74LVC Series 4 Bit per Element 24mA 24mA 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 67
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74LVC16240ADL,112
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    48-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LVC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    1.2V~3.6V
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA