  • 74LVC1G17W5-7
74LVC1G17W5-7
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G17W5-7
HK JDW NO:
233-74LVC1G17W5-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
74LVC1G17W5-7
Purchasing and Inquiry
74LVC1G17W5-7 Overview
Logical driver uses a neat SC-74A, SOT-753 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with Push-Pull output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. This logical driver is a member of the LVC/LCX/Z family. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. You can search "74LVC1G17" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Gates. In quiescent state, the electronic part uses 200μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. It is sufficient to make 1 outputs. Utilizing Schmitt Trigger input technology, what this electrical component has brought to the industry is more versatile application purposes. Does the electronic component support schmitt trigger input? Yes. Working with 1 logic gates. The typical output current of the logical driver is measured 32mA. Bus transceiver operates on 10μA.
74LVC1G17W5-7 Features
Gates
1 Logic Gates
74LVC1G17W5-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC1G17W5-7 Buffers & Transceivers applications.
  • Satellite radio receiver
  • Telecom and datacom networking applications
  • Ethernet circuitry
  • IP cameras
  • Radio transmission
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Relays
  • Remote controls
  • Tuner
  • Changeing the frequency from IF to RF
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G17W5-7
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2017
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74LVC1G17
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Push-Pull
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Quiescent Current
    200μA
  • Input Type
    Schmitt Trigger
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting, Schmitt Trigger
  • Output Characteristics
    TOTEM POLE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Number of Gates
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7 ns
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm