  • 74LVC1G32W5-7
74LVC1G32W5-7
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G32W5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC1G32W5-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
74LVC1G32W5-7
Description:
3.3V V 1.7 ns ns 5.5 ns ns 3.1mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.45mm mm Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 200μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC1G32W5-7 Overview
The part comes in SC-74A, SOT-753 packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Based on the OR Gate logic principle, it works. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~5.5V is required. Operating temperature around -40°C~125°C extended. It is mounted in position Surface Mount. Output current is 32mA 32mA in the high and low states. There are several in the 74LVC series. 5 terminations have been made so far. 1 functions in the part enhance the user experience significantly. It represents the LVC/LCX/Z product family. 74LVC1G32 can help you find device variants. A total of 5 pins are injected into the body of the part. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. You can find the functions of the 5 pins in the datasheets. 2 inputs are supported by the part. Quiescent parts carry 200μA current. In this logic device, the value is Gates. The method TAPE AND REEL is packed into it. The datasheet specifies that the part requires 3.3V volts of power. Device output current is 32mA. 1 gates are used in logical operations.
74LVC1G32W5-7 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 200μA
Output Current: 32mA
1 Gates
74LVC1G32W5-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC1G32W5-7 Gates and Inverters applications.
  • Illumination
  • Computer
  • Small ground power station
  • Massager
  • Game console
  • DVD
  • Roof distributed power station
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Electric shaver
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G32W5-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
  • Output Voltage
    6.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    1.7 ns
  • Quiescent Current
    200μA
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Output Characteristics
    TOTEM POLE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    1.7ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3mm