  • 74LVC240ABQ,115
74LVC240ABQ,115
advertisement
Manufacturer No:
74LVC240ABQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC240ABQ,115
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
74LVC240ABQ,115
Purchasing and Inquiry
74LVC240ABQ,115 Overview
Logical driver uses a neat 20-VFQFN Exposed Pad package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.2V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 2.7V. LVC/LCX/Z family part. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74LVC240" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 40μA. Wireless transceiver is able to output 8 lines.
74LVC240ABQ,115 Features
74LVC240ABQ,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC240ABQ,115 Buffers & Transceivers applications.
  • Solenoids
  • Fiber optic cable connection network
  • Wireless network systems
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Satellite radio receiver
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Wireless teaching
  • Satellite communications networks
  • Indoor ad hoc meeting
  • Wireless access points
Step5Bar-code shipping tag
74LVC240ABQ,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.2V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVC240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    2.6 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    3.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Number of Output Lines
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm