  • 74LVC540AT20-13
74LVC540AT20-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC540AT20-13
HK JDW NO:
233-74LVC540AT20-13
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVC540AT20-13
Purchasing and Inquiry
74LVC540AT20-13 Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. In the LVC/LCX/Z family, the electric component belongs. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. 8 bits are included within the electrical component. Wireless transceiver is able to output 8 lines. Bus transceiver operates on 40μA.
74LVC540AT20-13 Features
74LVC540AT20-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC540AT20-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Transmission stations
  • Satellite communications networks
  • interconnection between computers
  • 1x/2x Fiber Channel
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • interconnection between switches
  • Clock radio
  • Thermal management
  • Metro access rings
Step5Bar-code shipping tag
74LVC540AT20-13
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    74LVC
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Output Lines
    8
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm