  • 74LVCH245AT20-13
74LVCH245AT20-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVCH245AT20-13
HK JDW NO:
233-74LVCH245AT20-13
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVCH245AT20-13
Purchasing and Inquiry
74LVCH245AT20-13 Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCH series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. This logical driver is a member of the LVC/LCX/Z family. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. 2 channels for high quality communication. Bus transceiver operates on 40μA.
74LVCH245AT20-13 Features
74LVCH245AT20-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVCH245AT20-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Military satellite communications
  • WDM transmission
  • interconnection between switches
  • IPTV front end
  • Cable network front end
  • Pocket PC
  • Cordless telephone
  • Bar, KTV wireless entertainment
  • Low power, low voltage systems
  • Shortwave receiver
Step5Bar-code shipping tag
74LVCH245AT20-13
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    74LVCH
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    40μA
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm