  • 74LVT14BQ,115
74LVT14BQ,115
advertisement
Manufacturer No:
74LVT14BQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVT14BQ,115
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
74LVT14BQ,115
Description:
3.8 ns ns 6.9 ns ns 3mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2.7V~3.6V V 3mA μA
Purchasing and Inquiry
74LVT14BQ,115 Overview
The part comes in 14-VFQFN Exposed Pad packaging, which makes it convenient to ship overseas. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle governs its operation. The part must have a voltage of 2.7V~3.6V in order to function properly. Operating temperature extended to -40°C~85°C. In Surface Mount, the part is mounted. Output current is 20mA 32mA in the high and low states. 74LVT is its series number. Total terminations are 14. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. The chip is part of the LVT family. Try searching with 74LVT14 to find device variants. The part body is injected with 14 pins. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Quiescent parts carry 3mA current. It consists of 6 circuits. Devices require a minimum voltage of 2.7V. It is specified in the operating instructions of the chip that the operating voltage will be 3.3V volts. The feature count is 0.
74LVT14BQ,115 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVT Family
Quiescent Current: 3mA
74LVT14BQ,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVT14BQ,115 Gates and Inverters applications.
  • Washing machine
  • Small ground power station
  • Digital camera
  • Game console
  • Solar street light
  • Hair dryer
  • Refrigerator
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Automotive voltage monitoring
  • Mountain power station
Step5Bar-code shipping tag
74LVT14BQ,115
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    74LVT
  • JESD-609 Code
    e4
    14
  • HTS Code
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    3.8 ns
  • Quiescent Current
    3mA
  • Turn On Delay Time
    6.9 ns
  • Family
    LVT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    20mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.8ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm