  • 74LVT32PW,118
74LVT32PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74LVT32PW,118
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74LVT32PW,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVT32PW,118
Description:
Gates & Inverters 2.7V~3.6V V
Purchasing and Inquiry
74LVT32PW,118 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. Using OR Gate logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 2.7V~3.6V is required. The operating temperature is extended to around -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 20mA 32mA. 74LVT is its series number. 2 inputs are supported by the part. This device is composed of 4 circuits. Suppliers offer package 14-TSSOP.
74LVT32PW,118 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
74LVT32PW,118 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74LVT32PW,118 Gates and Inverters applications.
  • Troubleshooting & Judgment
  • Hair dryer
  • Urban rail vehicle
  • Agriculture and light complementary power station
  • Projector
  • Game console
  • Audio
  • Illumination
  • Flashlight
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
74LVT32PW,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVT
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Number of Circuits
    4
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    20mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V