  • 74V1G77CTR
74V1G77CTR
advertisement
Manufacturer No:
74V1G77CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74V1G77CTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
74V1G77CTR
Description:
D-Type, Latch 2V~5.5V 1 Bits Standard Latches 74V Series 74V1G77 5 Pins DUAL CMOS 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Purchasing and Inquiry
74V1G77CTR Overview
There is an embedded version of it in package 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353. Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged. The output it is configured with uses Standard. In this electrical device, the logic type is D-Type Transparent Latch. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. There is no supply voltage for this device. A temperature of -55°C~125°C is set as the operating temperature. In the 74V series, this FPGA is located. With this electronic part, there are 1 bits. In this device, there are 5 terminations. It is a member of the 74V1G77 family. A 3.3V voltage supply is required for operation. There are 5 pins attached to it. 74V is the family name of this electronic device. It is designed with 5 pins. The electronic part is mounted using the Surface Mount method. There is a subcategory of FF/Latches for this part. It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 2V. In the circuit, there are 1 input lines that are constituted by an electronic circuit. Its reliable performance makes it an excellent choice for TAPE AND REEL.
74V1G77CTR Features
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
74V series
1 Bits
74V1G77 family
5 pin count
5 pins
74V1G77CTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74V1G77CTR Latches applications.
  • Buffer/Storage Registers
  • Automotive ADAS
  • Sample and hold register
  • Ring counter
  • Frequency dividing
  • Network Switches
  • Decade counting
  • Up/down difference counting
  • Serial Output Register
  • Serial Input
Step5Bar-code shipping tag
74V1G77CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74V1G77
  • Pin Count
    5
  • Output Type
    Standard
  • Circuit
    1:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Bits
    1
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    4.8 ns
  • Family
    74V
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Trigger Type
    HIGH LEVEL
  • Number of Input Lines
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74V