  • 74V2T14STR
74V2T14STR
advertisement
Manufacturer No:
74V2T14STR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74V2T14STR
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
74V2T14STR
Description:
5V V 8.5 ns ns 2.9mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Step5Bar-code shipping tag
74V2T14STR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74V2T14
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    3
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Family
    74V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    2V
  • Length
    2.9mm