  • 74VHCT14PW,118
74VHCT14PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74VHCT14PW,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74VHCT14PW,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74VHCT14PW,118
Description:
8 ns ns 10 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74VHCT14PW,118 Overview
The part comes in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle is used to make it work. In order for the part to function correctly, a voltage of 4.5V~5.5V is required. Extended operating temperature around -40°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. The 74VHCT series contains it. There are 14 terminations totally. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. I would like to point out that this chip is part of AHCT/VHCT/VT. Try searching with 74VHCT14 to find device variants. The part body is injected with 14 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. There are 6 circuits in this device. This chip has a 5V volt operating supply voltage. There is Schmitt Trigger in it.
74VHCT14PW,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
74VHCT14PW,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74VHCT14PW,118 Gates and Inverters applications.
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Grid adaptation function
  • Photovoltaic system
  • Automotive voltage monitoring
  • Remote monitoring
  • Mobile caravan
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Sewing machine
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
74VHCT14PW,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    74VHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74VHCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm