  • 77311-101-24LF
77311-101-24LF
advertisement
Manufacturer No:
77311-101-24LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-77311-101-24LF
Package:
Datasheet:
77311-101-24LF
Description:
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
77311-101-24LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BERGSTIK®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold or Gold, GXT™
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.4mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.095 2.41mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number of Contacts
    24
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.230 5.84mm
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
  • Lead Length
    2.41mm
  • Overall Contact Length
    0.425 10.80mm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    1.5kV
  • Mating Post Length
    5.84mm
  • Length
    60.96mm