  • 782XAXCT-12D
782XAXCT-12D
advertisement
Manufacturer No:
782XAXCT-12D
Manufacturer:
Magnecraft
HK JDW NO:
16533-782XAXCT-12D
Package:
Datasheet:
782XAXCT-12D
Description:
Electromechanical Relay SPDT 20A 12VDC 160Ohm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
782XAXCT-12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    36 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    277 V
  • Max Current Rating
    20 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    20 A
  • Coil Resistance
    650 Ω
  • Operate Time
    20 ms
  • Switching Voltage
    300 V
  • Coil Current
    75 mA
  • Power Consumption
    2.3 W
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V