  • 78M6612-MR/F/P2
78M6612-MR/F/P2
advertisement
Manufacturer No:
78M6612-MR/F/P2
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-78M6612-MR/F/P2
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
78M6612-MR/F/P2
Purchasing and Inquiry
78M6612-MR/F/P2 Overview
Tape & Reel (TR)ipped up in a box. This package has the 68-VFQFN Exposed Pad extension. It is suitable for use as a Single Phase meter. We have it in Surface Mount. Extended operating temperature at -40°C~85°C. It operates using 3V~3.6V power supply. More similar parts can be found by searching 78M6612. It has a voltage of 0.8V for its low-level I/O ports in this PMIC. It presents a voltage of 2V for high-level I/Os. POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT IC with PMIC technology. With its Surface Mount design, it can be easily installed and dismounted and can be used for many projects. Single Converter Technology? series include it.
78M6612-MR/F/P2 Features
Single Phase meter.
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT analog IC.
78M6612-MR/F/P2 Applications
There are a lot of Maxim Integrated 78M6612-MR/F/P2 Energy Metering ICs applications.
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Base Station Power Distribution Systems
  • PCs/servers
  • Central office equipment
  • Subsystem Power Measurement
  • Telecom Infrastructure
  • General Purpose Energy Measurement
  • Industrial Lighting Power Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
78M6612-MR/F/P2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Single Converter Technology®
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    78.6612MOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    78M6612
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Input Impedance
    40kOhm~90kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.5%
  • Voltage - I/O Low
    0.8V
  • Voltage - I/O High
    2V