  • 79F2R7K-TR-RC
79F2R7K-TR-RC
advertisement
Manufacturer No:
79F2R7K-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-79F2R7K-TR-RC
Package:
Axial
Datasheet:
79F2R7K-TR-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
79F2R7K-TR-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    79F
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.160L 2.54mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Conformal Coated
  • Current Rating
    220mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    25.4mm
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • DC Current
    220mA
  • Diameter
    2.54mm