  • 7S.12.8.120.5110
7S.12.8.120.5110
advertisement
Manufacturer No:
7S.12.8.120.5110
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-7S.12.8.120.5110
Package:
Datasheet:
Description:
Finder SPDT DIN Rail Non-Latching Relay, 125V ac Coil, 6 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7S.12.8.120.5110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    7S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Cage Clamp
  • Depth
    100.3mm
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Coil Resistance
    12.25kOhm
  • Operate Time
    7ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    9.8mA
  • Release Time
    11ms
  • Must Operate Voltage
    93VAC
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Coil Power
    1.1VA
  • Must Release Voltage
    12VAC
  • Height
    78.8mm
  • Length
    22.5mm