  • 7W-4.096MBB-T
7W-4.096MBB-T
advertisement
Manufacturer No:
7W-4.096MBB-T
Manufacturer:
TXC Corporation
HK JDW NO:
832-7W-4.096MBB-T
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
7W-4.096MBB-T
Description:
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7W-4.096MBB-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7W
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    4.096MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 1.3mm
  • Operating Frequency
    4.096MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Rise Time-Max
    8ns
  • Fall Time-Max
    8ns
  • Load Capacitance
    30pF
  • Max Supply Current
    20mA
  • Frequency Tolerance
    0.005%
  • Height
    1.4224mm
  • Height Seated (Max)
    0.056 1.42mm