  • 80D153P025KE2D
80D153P025KE2D
advertisement
Manufacturer No:
80D153P025KE2D
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-80D153P025KE2D
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
15mF Capacitor 30% 5.7A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
80D153P025KE2D
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    15mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    36Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    2.4495mA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Length
    50mm