  • 811-S1-024-10-014101
811-S1-024-10-014101
advertisement
Manufacturer No:
811-S1-024-10-014101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-811-S1-024-10-014101
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
811-S1-024-10-014101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Termination Type
    SOLDER
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    811
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Piston
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.4 inch