  • 8121SD2AV2GE
8121SD2AV2GE
advertisement
Manufacturer No:
8121SD2AV2GE
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-8121SD2AV2GE
Package:
Datasheet:
8121SD2AV2GE
Description:
8121SD2AV2GE datasheet pdf and Pushbutton Switches product details from C&K stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8121SD2AV2GE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle, Vertical, Rear
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Glass, Nylon, Polyester
  • Operating Temperature
    -30°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    8020
  • Published
    2013
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    Standard
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Depth
    33.91mm
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    60,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Length
    6.86mm
  • Actuator Length
    5.89mm