  • 813-S1-034-10-014101
813-S1-034-10-014101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-034-10-014101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-813-S1-034-10-014101
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-034-10-014101
    Select All
  • Connector Type
    Piston
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.7 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Number of Contacts
    34
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.157 inch
  • Rated Current (Signal)
    3.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    10000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Length - Termination
    0.118 inch