  • 8143R20KL.25
8143R20KL.25
advertisement
Manufacturer No:
8143R20KL.25
HK JDW NO:
860-8143R20KL.25
Package:
Datasheet:
8143R20KL.25
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8143R20KL.25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Hybrid
  • Series
    8140
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    3600°
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.375 9.53mm