  • 822B008-173L501
822B008-173L501
advertisement
Manufacturer No:
822B008-173L501
Manufacturer:
NorComp Inc.
HK JDW NO:
551-822B008-173L501
Package:
Datasheet:
822B008-173L501
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Nickel Tray Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
822B008-173L501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -40°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    QUIK-LOQ™ 822B
  • Feature
    Backshell, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Black, Silver
  • Voltage - Rated
    500V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Shell Finish
    Nickel
  • Cable Opening
    0.169 ~ 0.205 (4.30mm ~ 5.20mm)