  • 83940AY-02LFT
83940AY-02LFT
advertisement
Manufacturer No:
83940AY-02LFT
HK JDW NO:
378-83940AY-02LFT
Package:
Datasheet:
Description:
2.5V Clock Buffer QUAD 32 Pins
Purchasing and Inquiry
83940AY-02LFT Overview
With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. There are 32 pins on timeing clock. It is contained in Clock Driver. There is an electronic gadget called 83940 in this family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. Logic IC with LOW SKEW CLOCK DRIVER value is used in this circuit. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. Power for the clock buffer comes from a 2.5/3.3V volt supply. We are able to produce 18 true outputs. With the help of this gadget, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be obtained. Keeping the operating temperature below 70°C°C ensures stable operation. In this case, the 32 terminal is used.
83940AY-02LFT Features
Clock Driver subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
83940AY-02LFT Applications
  • Information equipment
  • Wireless infrastructure equipment
  • Wired communication field
  • Medical instruments
  • Computing
  • Machine made
  • Handheld test instruments
  • Data transmission
  • Oscilloscope and logic analyzer front ends
  • High-speed flip-flop
Step5Bar-code shipping tag
83940AY-02LFT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    32
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Driver
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Family
    83940
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    3.5 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    3.5 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.12 ns
  • Number of True Outputs
    18
  • Input Conditioning
    DIFFERENTIAL MUX
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm