  • 84211M02CNNS0.1
84211M02CNNS0.1
advertisement
Manufacturer No:
84211M02CNNS0.1
Manufacturer:
Crouzet
HK JDW NO:
182-84211M02CNNS0.1
Package:
Datasheet:
84211M02CNNS0.1
Description:
SWITCH THUMB BCD 0.1A 250V/50V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
84211M02CNNS0.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Front, Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyphenylene Oxide (PPO)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    84211
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Card Edge/Solder Pad
  • Actuator Type
    Rocker
  • Read Out
    0 ~ 1
  • Electrical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 250VAC/50VDC
  • Depth Behind Flange
    36.50mm
  • Output Code
    BCD
  • Section Width
    0.394 10.00mm
  • End Caps
    Sold Separately
  • Number of Sections
    1
  • Display Characters - Height
    0.180 4.57mm