  • 844021BGI-01LF
844021BGI-01LF
advertisement
Manufacturer No:
844021BGI-01LF
HK JDW NO:
668-844021BGI-01LF
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
844021BGI-01LF
Description:
Clock Generator 170MHz ICS844021-01 Clock Generators FemtoClock? Series 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Surface Mount 2.375V~3.465V Tube
Purchasing and Inquiry
844021BGI-01LF Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tube-shaped package because it is for use as a clock. 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. The input of this clock generator is designed to be Crystal. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 170MHz Max. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There are 2.375V~3.465V available for use with this clock PLL. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with LVDS logic levels. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. According to the base part number, its related parts can be founded. There is an electronic part in this series that belongs to the FemtoClock? family.
844021BGI-01LF Features
Available in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
844021BGI-01LF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 844021BGI-01LF Clock Generators applications.
  • Tracking filters
  • MRI
  • HDD recorders
  • Reference signals to RF systems
  • Vector network analyzers (VNA)
  • PMR (Professional Mobile Radio)
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Digital logic circuits
  • Electronic equipment
  • Coherent detection of the signal
Step5Bar-code shipping tag
844021BGI-01LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FemtoClock®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock Generator
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Base Part Number
    ICS844021-01
  • Output
    LVDS
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    170MHz