  • 84PR500LFTR
84PR500LFTR
advertisement
Manufacturer No:
84PR500LFTR
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-84PR500LFTR
Package:
Datasheet:
84PR500LFTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
84PR500LFTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Ganging Number
    1
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    84
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    2517
  • Rated Temperature
    85°C