  • 8500301EA
8500301EA
advertisement
Manufacturer No:
8500301EA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-8500301EA
Package:
CDIP
Datasheet:
Description:
1 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional NEGATIVE EDGE CDIP
Purchasing and Inquiry
8500301EA Overview
This device is supplied in the CDIP package. This configuration uses 16terminations. By supplying 5Vwith a voltage of 5V , the device can be operated in a completely flexible manner. The device has 1terminations. A total of 16pins are present on all components. In the circuit, there are 16pins that connect other components. Using [0], it can be mounted. It is a member of the family [0]. This device contains information in 14bits. The device has a temperature grade of MILITARY. In order to package it, TUBEis employed. For the device to operate, a voltage supply of 5Vis required. The electrical characteristics remain stable at maximum temperature 125°Cfor extended periods. It is designed to operate over a specified temperature range with lower limit generally set at -55°C. 6Vis the maximum voltage available to the device. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 2V.
8500301EA Features
Embedded in the CDIP package
Operating supply voltage of 5V
8500301EA Applications
There are a lot of Texas Instruments 8500301EA Counters & Dividers applications.
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Clocks
  • Up Counters
  • Frequency dividers
  • Time delay circuits
  • Counter control/timers
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Timing applications
  • Fixed and programmable counters greater than 10
Step5Bar-code shipping tag
8500301EA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 8500301EA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    CDIP
  • Number of Pins
    16
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Packing Method
    TUBE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    14
  • Propagation Delay
    225 ns
  • Turn On Delay Time
    225 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Unidirectional
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    32 ns
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535
  • Trigger Type
    NEGATIVE EDGE
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • fmax-Min
    22 MHz
  • Load/Preset Input
    YES
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.56mm
  • Width
    6.92mm
  • Thickness
    4.57mm