  • 8530DY-01LF
8530DY-01LF
advertisement
Manufacturer No:
8530DY-01LF
HK JDW NO:
378-8530DY-01LF
Package:
LQFP
Datasheet:
8530DY-01LF
Description:
1 Circuit 500MHz 3.3V Clock Buffer QUAD 48 Pins LQFP
Purchasing and Inquiry
8530DY-01LF Overview
It is available in the case LQFP for this cut smart buffer. Under normal circumstances, 500MHz is the maximum value. It has 48 terminations. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. This item is positioned in the way of Surface Mount. The pin count is 48. The 48 pins are used for operation. There is a circuit clock contained within Clock Drivers that is responsible for this function. In order to maintain reliability, the maximum operating temperature is 0°C. When the maximum operating temperature is set to 70°C, stable operation is ensured. There is an electronic gadget called 8530 in this family. The circuit uses a logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER as the input. It is set to output 32 by default. There is a maximum supply voltage of 3.465VV that can be handled by this clock divider. If the source voltage is as low as possible, 3.135V will work. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency.
8530DY-01LF Features
48 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
8530DY-01LF Applications
  • High reliability telecommunication system
  • Data center
  • Wired communication field
  • Automatic test equipment
  • Data communication
  • Synchronous optical network (SONET)
  • Network attached storage
  • OTN
  • Hardware accelerator
  • Global positioning system (GPS)
Step5Bar-code shipping tag
8530DY-01LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    32
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Propagation Delay
    2 ns
  • Frequency (Max)
    500MHz
  • Family
    8530
  • Input
    LVDS
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Max Duty Cycle
    53 %
  • Duty Cycle (Max)
    53 %
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.075 ns
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm