  • 858M068C4120011
858M068C4120011
advertisement
Manufacturer No:
858M068C4120011
HK JDW NO:
44-858M068C4120011
Package:
Datasheet:
Description:
CONN PLUG 68POS STR SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
858M068C4120011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Shell Material
    GLASS FILLED PLASTIC
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Series
    858, Mini D Ribbon (MDR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    68
  • Shell Finish
    NICKEL OVER COPPER
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.496 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V