  • 88945-102LF
88945-102LF
advertisement
Manufacturer No:
88945-102LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-88945-102LF
Package:
Datasheet:
Description:
Metral® B Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Natural 30.0μin 0.76μm 24 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~105°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle
Quantity:
In Stock : 908
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
88945-102LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    2mm
  • Number of Contacts
    24
  • Housing Color
    Natural
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    2 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Length
    11.95mm
  • Width
    21.1mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Metral® B
  • Published
    2011
  • Feature
    Board Guide, Spacer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    4
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    21.15mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A