  • 89008-120LF
89008-120LF
advertisement
Manufacturer No:
89008-120LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-89008-120LF
Package:
Datasheet:
Description:
Metral® Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Natural 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
89008-120LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Metral®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    5
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    120
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Height
    17mm
  • Length
    47.9mm
  • Width
    17.8mm