  • 8D121ZC39SN
8D121ZC39SN
advertisement
Manufacturer No:
8D121ZC39SN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8D121ZC39SN
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
8D121ZC39SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, 8D
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Green
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A