  • 8D125W43SA
8D125W43SA
advertisement
Manufacturer No:
8D125W43SA
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8D125W43SA
Package:
Datasheet:
8D125W43SA
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
8D125W43SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, 8D
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    43
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A