  • 8D525S24SN
8D525S24SN
advertisement
Manufacturer No:
8D525S24SN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8D525S24SN
Package:
Datasheet:
8D525S24SN
Description:
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
8D525S24SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, 8D
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    13A 23A