  • 8LT021F39PN
8LT021F39PN
advertisement
Manufacturer No:
8LT021F39PN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8LT021F39PN
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
8LT021F39PN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • Additional Feature
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    HERMETIC
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A