  • 8LT525F24SA
8LT525F24SA
advertisement
Manufacturer No:
8LT525F24SA
HK JDW NO:
766-8LT525F24SA
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
8LT525F24SA
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
  • Feature
    Coupling Nut
  • Pbfree Code
    yes
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Silver
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    HERMETIC
  • Current Rating (Amps)
    13A 23A