  • 8LT525Z43PA
8LT525Z43PA
advertisement
Manufacturer No:
8LT525Z43PA
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8LT525Z43PA
Package:
Datasheet:
8LT525Z43PA
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
8LT525Z43PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    43
  • Color
    Black
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A