  • 8NLE2250E
8NLE2250E
advertisement
Manufacturer No:
8NLE2250E
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-8NLE2250E
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
8NLE2250E
Description:
Specialty Fuses 2,400 - 38,000 VAC Medium Voltage Fuse
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8NLE2250E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 8NLE2250E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    17.875Lx3.000W x 6.380 H 454.03mmx76.20mmx162.05mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Standard
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250A
  • Voltage - Rated AC
    8.25kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    E
  • Height
    162.052mm