  • 8T220B39PN
8T220B39PN
advertisement
Manufacturer No:
8T220B39PN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8T220B39PN
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
8T220B39PN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series II, 8T
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A