  • 914CE16-6AN14
914CE16-6AN14
advertisement
Manufacturer No:
914CE16-6AN14
HK JDW NO:
384-914CE16-6AN14
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
914CE16-6AN14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Housing Material
    Zinc
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    16mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    13.34 N
  • Height
    64.8mm
  • Length
    40.01mm