  • 929705-01-25-I
929705-01-25-I
advertisement
Manufacturer No:
929705-01-25-I
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-929705-01-25-I
Package:
Datasheet:
929705-01-25-I
Description:
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 25-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
929705-01-25-I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2008
  • Series
    929
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Breakaway
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2.5A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.110 2.79mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Gold
  • Contact Length - Mating
    0.318 8.08mm
  • Contact Gender
    Male
  • Lead Length
    2.79mm
  • Overall Contact Length
    0.528 13.42mm
  • Mating Post Length
    8.08mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C