  • 930C1W10K-F
930C1W10K-F
advertisement
Manufacturer No:
930C1W10K-F
HK JDW NO:
192-930C1W10K-F
Package:
Axial
Datasheet:
930C1W10K-F
Description:
930C 10μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 100V-DC 70V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
930C1W10K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    930C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.815Diax1.748L 20.70mmx44.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Working Voltage
    100V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    20.7mm
  • Length
    44.4mm