  • 942C6W2P2K-F
942C6W2P2K-F
advertisement
Manufacturer No:
942C6W2P2K-F
HK JDW NO:
192-942C6W2P2K-F
Package:
Axial
Datasheet:
942C6W2P2K-F
Description:
942C 2.2μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 600V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
942C6W2P2K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    942C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Diax2.126L 30.00mmx54.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Working Voltage
    600V
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Length
    54mm