  • 947-O4V-2D-1C0-80E
947-O4V-2D-1C0-80E
advertisement
Manufacturer No:
947-O4V-2D-1C0-80E
HK JDW NO:
384-947-O4V-2D-1C0-80E
Purchasing and Inquiry
947-O4V-2D-1C0-80E Overview
There is no problem operating the electronic components within the 4-20mA range of output.
947-O4V-2D-1C0-80E Features
Measurement Range-Max: 5000 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
947-O4V-2D-1C0-80E Applications
  • Rice cookers
  • Measurement of the distance from the target
  • Parking
  • Plastic object detection
  • Usage in Security
  • Collision detection on robots
  • Automatic faucet
  • Anti-aircraft systems
  • Detect position
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
947-O4V-2D-1C0-80E
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IP65
  • Body Length or Diameter
    80mm
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -15°C
  • Output Type
    ANALOG CURRENT
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    28.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    19.2V
  • Termination Type
    CONNECTOR
  • Response Time
    400000 µs
  • Sensors/Transducers Type
    PROXIMITY SENSOR,ULTRASONIC
  • Housing
    PLASTIC
  • Output Range
    4-20mA
  • Operating Current-Max
    40mA
  • Measurement Range-Max
    5000 mm
  • Measurement Range-Min
    500 mm
  • Body Height
    50mm